Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour Down Under
ProTour, Stage race, 20th -25th January 2009, Australia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Cuba
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Ireland
Italy
Kazakhstan
Moldova
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
BBOX Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Fuji-Servetto
Garmin-Slipstream
Lampre-NGC
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Rock Racing
Silence - Lotto
Team Columbia - HTC
Team Katusha
Team Milram
Team Saxo Bank
UniSA - Australia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Davis
Allan
1980
Quick Step
19:26:59
02
O'Grady
Stuart
1973
Team Saxo Bank
+ 25
03
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 30
04
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 30
05
Sulzberger
Wesley
1986
Française des Jeux
+ 37
06
Rogers
Michael
1979
Team Columbia - HTC
+ 38
07
Wilson
Matthew
1977
UniSA - Australia
+ 39
08
Santambrogio
Mauro
1984
Lampre-NGC
+ 40
09
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
+ 40
10
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 40
11
Hesjedal
Ryder
1980
Garmin-Slipstream
+ 40
12
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 40
13
Hincapie
George
1973
Team Columbia - HTC
+ 40
14
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 44
15
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 44
16
Lloyd
Matthew
1983
Silence - Lotto
+ 44
17
Voigt
Jens
1971
Team Saxo Bank
+ 45
18
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 45
19
Rohregger
Thomas
1982
Team Milram
+ 49
20
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 49
21
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 49
22
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
+ 49
23
Clarke
Simon
1986
UniSA - Australia
+ 49
24
Mejias
Javier
1983
Fuji-Servetto
+ 49
25
Meier
Christian
1985
Garmin-Slipstream
+ 49
26
Lowe
Trent
1984
Garmin-Slipstream
+ 49
27
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne
+ 49
28
Hernández
Jesús
1981
Astana
+ 49
29
Armstrong
Lance
[*]
1971
Astana
+ 49
30
Quemeneur
Perrig
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:41
31
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 02:04
32
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 02:34
33
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 02:38
34
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:38
35
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 02:39
36
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
+ 02:43
37
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 02:43
38
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 02:53
39
Reda
Francesco
1982
Quick Step
+ 03:00
40
Pichot
Alexandre
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:23
41
D'Hollander
Glenn
1974
Silence - Lotto
+ 03:29
42
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
+ 03:32
43
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 03:54
44
Morabito
Steve
1983
Astana
+ 03:54
45
Hansen
Adam
1981
Team Columbia - HTC
+ 05:12
46
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 05:35
47
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 07:49
48
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 11:34
49
Stubbe
Tom
1981
Silence - Lotto
+ 15:00
50
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
+ 18:42
51
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
+ 19:50
52
Goss
Matthew
1986
Team Saxo Bank
+ 20:55
53
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 22:38
54
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 22:38
55
Efimkin
Vladimir
1981
AG2R La Mondiale
+ 23:45
56
Lefèvre
Laurent
1976
BBOX Bouygues Telecom
+ 24:00
57
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 24:23
58
Rubiera
José Luis
1973
Astana
+ 24:24
59
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 24:27
60
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 24:32
61
Sørensen
Nicki
1975
Team Saxo Bank
+ 24:33
62
Pliuschin
Alexandre
1987
AG2R La Mondiale
+ 24:44
63
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
+ 25:05
64
Flens
Rick
1983
Rabobank
+ 25:08
65
Bobridge
Jack
1989
UniSA - Australia
+ 25:20
66
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 25:43
67
Clement
Stef
1982
Rabobank
+ 26:09
68
Bono
Matteo
1983
Lampre-NGC
+ 26:11
69
Klimov
Serguei
1980
Team Katusha
+ 27:24
70
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
+ 27:39
71
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
+ 29:27
72
Henderson
Greg
1976
Team Columbia - HTC
+ 29:57
73
Loosli
David
1980
Lampre-NGC
+ 30:01
74
Meyer
Cameron
1988
Garmin-Slipstream
+ 30:18
75
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 30:25
76
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 30:29
77
Meyer
Travis
1989
UniSA - Australia
+ 31:15
78
Van Emden
Jos
1985
Rabobank
+ 31:37
79
McEwen
Robbie
1972
Team Katusha
+ 34:29
80
Vigano
Davide
1984
Fuji-Servetto
+ 35:09
81
Clarke
Hilton
1979
Fuji-Servetto
+ 35:33
82
Barla
Luca
1987
Team Milram
+ 36:00
83
Usov
Alexandre
1977
Cofidis
+ 36:35
84
Martias
Rony
1980
BBOX Bouygues Telecom
+ 36:35
85
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 36:59
86
Scholz
Ronny
1978
Team Milram
+ 37:33
87
Hovelynck
Kurt
1981
Quick Step
+ 37:36
88
Høj
Frank
1973
Team Saxo Bank
+ 38:11
89
Sprick
Matthieu
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 38:52
90
Horrach
Joan
1974
Team Katusha
+ 39:16
91
Duggan
Timothy
1982
Garmin-Slipstream
+ 39:17
92
Trusov
Nikolai
1985
Team Katusha
+ 40:15
93
Schwab
Hubert
1982
Quick Step
+ 40:38
94
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-NGC
+ 41:05
95
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 41:07
96
Corioni
Claudio
1982
Liquigas
+ 41:18
97
Da Ros
Gianni
1986
Liquigas
+ 41:45
98
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 42:32
99
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas
+ 43:22
100
Zagorodniy
Volodymyr
1981
Lampre-NGC
+ 43:36
101
Renshaw
Mark
1982
Team Columbia - HTC
+ 43:43
102
Grendene
Andrea
1986
Lampre-NGC
+ 44:12
103
Kaisen
Olivier
1983
Silence - Lotto
+ 44:49
104
Bindi
Emanuele
1981
Lampre-NGC
+ 46:20
105
Ljungblad
Jonas
1979
Silence - Lotto
+ 46:37
106
Sutton
Chris
1984
Garmin-Slipstream
+ 48:03
107
Davis
Scott
1979
UniSA - Australia
+ 48:04
108
Kemps
Aaron
1983
UniSA - Australia
+ 50:13
109
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 50:59
110
Chicchi
Francesco
1980
Liquigas
+ 53:29
111
Dean
Julian
1975
Garmin-Slipstream
+ 53:39
112
Stroetinga
Wim
1985
Team Milram
+ 54:33
113
Dehaes
Kenny
1984
Team Katusha
+ 55:01
114
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 56:13
115
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
+ 58:51
116
Brard
Florent
1976
Cofidis
+ 59:44
117
Claude
Mathieu
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:01:26
118
De Lis
Sergio
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 01:02:22
119
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 01:02:46
120
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
+ 01:02:50
121
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia - HTC
+ 01:04:26
122
Dominguez
Ivan
1976
Rock Racing
+ 01:23:14
DNF
Cooke
Baden
1978
UniSA - Australia
DNF
Schär
Michael
1986
Astana
DNF
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
DNF
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
DNF
Capelli
Ermanno
1985
Fuji-Servetto
DNF
Nardello
Daniele
1972
Fuji-Servetto
DNF
Walker
William
1985
Fuji-Servetto
DNF
Reus
Kai
1985
Rabobank
DNF
Jacobs
Pieter
1986
Silence - Lotto
DNF
Greipel
André
1982
Team Columbia - HTC
DNF
Steegmans
Gert
1980
Team Katusha
DNF
Eichler
Markus
1982
Team Milram
Information
Tour Down Under
Australia
20th -25th January 2009
2.PT