Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour Down Under
ProTour, Stage race, 22nd -27th January 2008, Australia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Brazil
Croatia
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Israel
Italy
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Team Columbia
Team CSC - Saxo Bank
Team Milram
UniSA - Australia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Greipel
André
1982
Team Columbia
18:46:18
02
Davis
Allan
1980
UniSA - Australia
+ 15
03
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 33
04
Delage
Mickaël
1985
Française des Jeux
+ 37
05
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 37
06
Benitez
Jose Alberto
1981
Scott - American Beef
+ 39
07
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 39
08
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 41
09
Porte
Richie
1985
UniSA - Australia
+ 41
10
O'Grady
Stuart
1973
Team CSC - Saxo Bank
+ 42
11
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
+ 42
12
Albasini
Michael
1980
Liquigas
+ 42
13
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 43
14
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre
+ 43
15
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 43
16
Jacobs
Pieter
1986
Silence - Lotto
+ 43
17
Walker
William
1985
Rabobank
+ 43
18
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
+ 43
19
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 43
20
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
+ 43
21
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 43
22
Jufré
Josep
1975
Scott - American Beef
+ 43
23
Durán
Arkaitz
1986
Scott - American Beef
+ 43
24
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
+ 43
25
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 43
26
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 43
27
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 43
28
Facci
Mauro
1982
Quick Step
+ 43
29
Lloyd
Matthew
1983
Silence - Lotto
+ 43
30
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas
+ 43
31
Rubiera
José Luis
1973
Astana
+ 43
32
Scarselli
Leonardo
1975
Quick Step
+ 43
33
Miholjevic
Vladimir
1974
Liquigas
+ 43
34
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 43
35
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 43
36
Roberts
Luke
1977
UniSA - Australia
+ 01:04
37
Camaño
Iker
1979
Scott - American Beef
+ 01:06
38
Renshaw
Mark
1982
Crédit Agricole
+ 01:15
39
Hansen
Adam
1981
Team Columbia
+ 01:16
40
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 01:25
41
Dion
Renaud
1978
AG2R La Mondiale
+ 01:35
42
Vigano
Davide
1984
Quick Step
+ 01:39
43
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 01:39
44
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:39
45
Bak
Lars
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:39
46
Davis
Scott
1979
Team Columbia
+ 01:39
47
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:39
48
De Kort
Koen
1982
Astana
+ 01:39
49
Wilson
Matthew
1977
UniSA - Australia
+ 01:39
50
Klostergaard
Kasper
1983
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:39
51
Mangel
Laurent
1981
AG2R La Mondiale
+ 01:39
52
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team CSC - Saxo Bank
+ 01:39
53
Ghisalberti
Sergio
1979
Team Milram
+ 01:48
54
Proni
Alessandro
1982
Quick Step
+ 02:01
55
Seeldraeyers
Kevin
1986
Quick Step
+ 02:26
56
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
+ 02:29
57
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 03:05
58
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
+ 03:10
59
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 03:10
60
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 03:10
61
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 03:10
62
Mori
Massimiliano
1974
Lampre
+ 03:10
63
Hunt
Jeremy
1974
Crédit Agricole
+ 03:10
64
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne
+ 03:10
65
Portal
Sébastien
1982
Cofidis
+ 03:10
66
Fothen
Thomas
1983
Gerolsteiner
+ 03:10
67
Grabovskyy
Dmytro
1985
Quick Step
+ 03:10
68
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
+ 03:10
69
Murro
Christian
1978
Lampre
+ 03:47
70
Morabito
Steve
1983
Astana
+ 04:47
71
Hartmann
Nicolas
1985
Cofidis
+ 04:47
72
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 05:02
73
Calzati
Sylvain
1979
AG2R La Mondiale
+ 05:13
74
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 05:25
75
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
+ 05:25
76
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 05:43
77
Rabon
Frantisek
1983
Team Columbia
+ 05:43
78
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 05:48
79
Huguet
Yann
1984
Cofidis
+ 06:16
80
Haselbacher
René
1977
Astana
+ 06:46
81
Clarke
Simon
1986
UniSA - Australia
+ 06:55
82
Demaret
Jean-Eudes
1984
Cofidis
+ 07:14
83
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 07:14
84
Kaisen
Olivier
1983
Silence - Lotto
+ 07:14
85
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
+ 07:14
86
Joachim
Benoit
1976
Astana
+ 07:14
87
Bodrogi
László
1976
Crédit Agricole
+ 07:14
88
Johansen
Allan
1971
Team CSC - Saxo Bank
+ 07:29
89
Eltink
Theo
1981
Rabobank
+ 07:44
90
Rolland
Pierre
1986
Crédit Agricole
+ 07:56
91
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 08:28
92
Clerc
Aurelien
1979
Bouygues Telecom
+ 09:29
93
Bindi
Emanuele
1981
Lampre
+ 11:08
94
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
+ 12:22
95
Pütsep
Erki
1976
Bouygues Telecom
+ 12:31
96
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
+ 12:31
97
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 12:31
98
Goss
Matthew
1986
Team CSC - Saxo Bank
+ 12:31
99
Flens
Rick
1983
Rabobank
+ 12:31
100
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 12:31
101
Baldato
Fabio
1968
Lampre
+ 12:31
102
Fornaciari
Paolo
1971
Lampre
+ 12:31
103
Kern
Christophe
1981
Crédit Agricole
+ 12:31
104
Del Nero Montes
Jesus
1982
Scott - American Beef
+ 12:31
105
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre
+ 12:31
106
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
+ 12:40
107
Vansevenant
Wim
1971
Silence - Lotto
+ 12:46
108
Haueisen
Dennis
1978
Team Milram
+ 14:05
109
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 14:19
110
Gates
Nick
1972
Silence - Lotto
+ 15:36
111
Burghardt
Marcus
1983
Team Columbia
+ 15:43
112
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia
+ 16:18
113
McEwen
Robbie
1972
Silence - Lotto
+ 16:35
114
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 16:35
115
Lobato
Ruben
1978
Scott - American Beef
+ 16:35
116
Henderson
Greg
1976
Team Columbia
+ 16:52
117
Champion
Dimitri
1983
Bouygues Telecom
+ 16:57
118
Mazet
Julien
1981
Astana
+ 17:01
119
Sulzberger
Wesley
1986
UniSA - Australia
+ 18:41
120
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 20:08
121
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R La Mondiale
+ 20:11
122
Menzies
Karl
1977
UniSA - Australia
+ 21:11
DNF
Crosbie
Nicolas
1980
Bouygues Telecom
DNF
Sokolov
Evgeny
1984
Bouygues Telecom
DNF
Stubbe
Tom
1981
Française des Jeux
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas
DNF
de Groot
Bram
1974
Rabobank
DNF
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
DNF
Flahaut
Denis
1978
Scott - American Beef
DNF
Astarloa
Igor
1976
Team Milram
DNF
Lancaster
Brett
1979
Team Milram
DNF
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
Information
Tour Down Under
Australia
22nd -27th January 2008
2.PT