Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour Down Under
UCI, 18th -23rd January 2000, Australia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Norway
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
Ag2r - Décathlon
BigMat - Auber 93
Crédit Agricole
Farm Frites
La Française des Jeux
Linda McCartney Racing Team
Memory Card-Jack&Jones
Saeco - Valli & Valli
Sunsmart - Mitsubishi
Team Deutsche Telekom
Team Polti
United Water - AIS
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Maignan
Gilles
1968
Ag2r - Décathlon
19:02:02
02
O'Grady
Stuart
1973
Crédit Agricole
+ 12
03
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 14
04
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r - Décathlon
+ 18
05
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
+ 24
06
Rault
Dominique
1971
BigMat - Auber 93
+ 25
07
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Deutsche Telekom
+ 28
08
Stephens
Matthew
1970
Linda McCartney Racing Team
+ 04:11
09
Jørgensen
Rene
1975
Memory Card-Jack&Jones
+ 05:46
10
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 10:58
11
Pencole
Franck
1976
Crédit Agricole
+ 17:19
12
Jenner
Christopher
1974
Crédit Agricole
+ 21:46
13
Hervé
Pascal
1964
Team Polti
+ 26:40
14
Davidson
Brad
1980
Sunsmart - Mitsubishi
+ 26:44
15
Ludewig
Jörg
1975
Saeco - Valli & Valli
+ 28:03
16
McEwen
Robbie
1972
Farm Frites
+ 31:37
17
Sacchi
Fabio
1974
Team Polti
+ 34:35
18
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - Valli & Valli
+ 37:12
19
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
+ 37:13
20
Sunderland
Scott
1966
Sunsmart - Mitsubishi
+ 37:24
21
de Pasquale
Maurizio
1969
Linda McCartney Racing Team
+ 37:24
22
Johansen
Allan
1971
Memory Card-Jack&Jones
+ 37:24
23
Bordenave
Philippe
1969
Ag2r - Décathlon
+ 37:39
24
Drew
Jamie
1973
Sunsmart - Mitsubishi
+ 38:50
25
Brandt
Christophe
1977
Saeco - Valli & Valli
+ 38:50
26
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 39:04
27
Vansevenant
Wim
1971
Farm Frites
+ 39:49
28
Mateos Perez
Rafael
1976
Team Polti
+ 40:21
29
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 42:22
30
Commesso
Salvatore
1975
Saeco - Valli & Valli
+ 42:27
31
Moerenhout
Koos
1973
Farm Frites
+ 43:17
32
Davis
Allan
1980
United Water - AIS
+ 43:29
33
Brown
Nic
1979
United Water - AIS
+ 43:34
34
Moe Rasmussen
Jacob
1975
Memory Card-Jack&Jones
+ 46:39
35
Brooks
Benjamin
1979
Linda McCartney Racing Team
+ 46:54
36
Hunt
Jeremy
1974
BigMat - Auber 93
+ 47:39
37
Voskamp
Bart
1968
Team Polti
+ 48:12
38
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 48:14
39
Kivilev
Andrei
1973
Ag2r - Décathlon
+ 48:14
40
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 48:46
41
Gono
Marcel
1976
Crédit Agricole
+ 50:14
42
Nitsche
Torsten
1977
Saeco - Valli & Valli
+ 50:36
43
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 50:36
44
Sullivan
Sean
1978
Sunsmart - Mitsubishi
+ 52:34
45
Bäckstedt
Magnus
1975
Crédit Agricole
+ 53:27
46
Kyneb
Mikael Holst
1972
Memory Card-Jack&Jones
+ 54:44
47
Chouffe
Alexandre
1974
BigMat - Auber 93
+ 57:25
48
Ledanois
Yvon
1969
La Française des Jeux
+ 01:00:52
49
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 01:00:52
50
Hoffman
Tristan
1970
Memory Card-Jack&Jones
+ 01:02:29
51
Braika
Tayeb
1974
Linda McCartney Racing Team
+ 01:02:31
52
McKenzie
David
1974
Linda McCartney Racing Team
+ 01:02:32
53
Richard
Pascal
1964
Linda McCartney Racing Team
+ 01:02:32
54
Vestøl
Bjørnar
1974
Linda McCartney Racing Team
+ 01:02:32
55
Hundertmarck
Kai
1969
Team Deutsche Telekom
+ 01:02:32
56
Sciandri
Maximilian
1967
Linda McCartney Racing Team
+ 01:02:32
57
Bergès
Stéphane
1975
BigMat - Auber 93
+ 01:02:37
58
Mizurov
Andrey
1973
Team Deutsche Telekom
+ 01:02:41
59
Kleynen
Steven
1977
Farm Frites
+ 01:02:41
60
Saugrain
Cyril
1973
La Française des Jeux
+ 01:03:24
61
van Steen
Martin
1969
Farm Frites
+ 01:04:32
62
Langella
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 01:04:32
63
Mandoja
Innar
1978
Ag2r - Décathlon
+ 01:04:32
64
Cooke
Baden
1978
United Water - AIS
+ 01:06:40
65
Nielsen
Bjarke
1976
Memory Card-Jack&Jones
+ 01:06:40
66
Bourguignon
Thierry
1962
BigMat - Auber 93
+ 01:08:40
67
Brasi
Rossano
1972
Team Polti
+ 01:08:52
68
Kirsipuu
Jaan
1969
Ag2r - Décathlon
+ 01:11:45
69
Fagnini
Gian Matteo
1970
Team Deutsche Telekom
+ 01:11:45
70
Gates
Nick
1972
Sunsmart - Mitsubishi
+ 01:11:45
71
Estadieu
Laurent
1975
Ag2r - Décathlon
+ 01:12:54
72
Da Cruz
Carlos
1974
BigMat - Auber 93
+ 01:13:49
73
Neuville
Jerome
1975
Crédit Agricole
+ 01:13:49
74
Colleoni
Michele
1977
Team Polti
+ 01:13:49
75
Davis
Scott
1979
United Water - AIS
+ 01:13:49
76
Finot
Frederic
1977
Crédit Agricole
+ 01:13:49
77
Guerra
Alessandro
1974
Saeco - Valli & Valli
+ 01:16:30
78
Löwik
Gerben
1977
Farm Frites
+ 01:19:09
79
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
+ 01:20:44
80
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
+ 01:20:44
81
Roberts
Luke
1977
United Water - AIS
+ 01:20:44
82
Lancaster
Brett
1979
United Water - AIS
+ 01:36:24
DNF
Aitken
Brett
1971
Sunsmart - Mitsubishi
DNF
Evans
Cadel
1977
Sunsmart - Mitsubishi
DNF
Sweet
Corey
1976
Sunsmart - Mitsubishi
DNF
Brown
Graeme
1979
United Water - AIS
DNF
Rogers
Michael
1979
United Water - AIS
DNF
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r - Décathlon
DNF
Capiot
Johan
1964
Farm Frites
DNF
Van der Ven
Remco
1975
Farm Frites
DNF
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
DNF
Sandstød
Michael
1968
Memory Card-Jack&Jones
DNF
Skibby
Jesper
1964
Memory Card-Jack&Jones
DNF
China
Valentino
1977
Saeco - Valli & Valli
DNF
Pieri
Dario
1975
Saeco - Valli & Valli
DNF
Cassani
Enrico
1972
Team Polti
Information
Tour Down Under
Australia
18th -23rd January 2000
2.3